Anatomie lidské kůže
Na otázku, který orgán lidského těla je největší, můžeme slyšet různé odpovědi. Nejčastěji si tazatel vzpomene na játra, mozek nebo srdce. Žádná z těchto možností však není správná. Tím opravdu největším orgánem je kůže.
Míra na kůži
Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje přibližně 1,6 až 1,8 metru čtverečného. Její hmotnost činí přibližně 7 procent celkové tělesné hmotnosti. Tloušťka kůže se liší podle jednotlivých částí těla. Pohybuje se od 0,4 milimetru na očních víčkách až po 4 milimetry na zádech.Jde o mnohem víc než o pouhý „obal“. Kůže plní celou řadu důležitých funkcí:
- ochrana - proti teplotním výkyvům, před ztrátou tekutin, před vstupem škodlivých mikroorganismů a nečistot do organismu;
- vnímání - smyslové buňky v kůži informují o teplotě nebo poranění;
- termoregulace - výměna tepla mezi organismem a okolím, tepelná izolace;
- skladování - kůže se podílí na látkové výměně a uchovávání tuků, vody, minerálů a vitamínů;
- vylučování - mazové a potní žlázy vylučují vodu, soli, tuky, oxid uhličitý a dusíkaté látky;
- vstřebávání - kůží pronikají látky rozpustné v tucích a dýchací plyny;
- estetická funkce - vzhled a úprava kůže je jedním z prvních znaků, kterých si při vzájemném kontaktu všímáme.
Trojvrstvé brnění
Kůže se skládá ze tří základních částí:Pokožka (epidermis)
Zevní vrstva, tvořená několika vrstvami kožních buněk; neobsahuje cévy. Buňky pokožky připomínají dlaždice naskládané v několika vrstvách na sobě. Ve spodních částech pokožky se tyto dlaždice neustále dělí a vytlačují buňky nad sebou blíže k povrchu. Postupem do horních vrstev pokožky dlaždice postupně rohovatí, odumírají a odlupují se. Tím dochází k plynulé obměně pokožky. Přibližně každé 3 týdny dochází ke kompletní obměně pokožky. Z kůže se za celý lidský život oloupe asi 20 kilogramů mrtvých buněk.Škára (dermis)
Střední vrstva, tvořená vazivem s bohatou sítí cév a nervových zakončení. Tato vrstva rozhoduje o pružnosti, mechanické odolnosti a pevnosti kůže. Součástí škáry jsou nervová zakončení, díky kterým vnímáme teplo, chlad a bolest. Vedle nervů obsahuje škára i jemné cévy důležité pro regulaci tepla a imunitní buňky zajišťující ochranu.Podkoží (subcutis)
Nejhlubší vrstva, tvořená řídkým vazivem a tukem. Podkoží tvoří izolační vrstvu chránící proti teplotním vlivům i mechanickému poškození. V tukové tkáni si organismus uchovává přebytky energie. Počet tukových buněk v podkoží je stejný, ať už hubneme, nebo naopak přibíráme na váze. Buňky mají schopnost výrazně měnit svůj objem.Kůže obsahuje tzv. přídatné kožní orgány, někdy označované jako „kožní deriváty“ nebo adnexa:
- vlasy a chlupy,
- nehty,
- mazové a potní žlázy,
- pachové žlázy,
- mléčné žlázy.