Léčba psího kousnutí: záleží na rozsahu a očkování zvířete
Pozor na malé i velké Říká se, že psi, kteří štěkají, nekoušou. Není to však pravda. Ohnat se nebo zaútočit může každý pes. I na první pohled klidné ... Celý článek
Správný popis a dokumentace patří k základním podmínkám péče o ránu. Slouží nejen ke sledování vývoje defektu v průběhu ošetřování. Obojí je důležité i pro komunikaci mezi ošetřovateli a pro zachování kvality a kontinuity péče při předání pacienta do jiného zdravotnického zařízení. Bohužel jde o oblast často opomíjenou.
Základním způsobem zachycení stavu rány je její písemný popis ve zdravotní složce. Nutná je stručnost, přesnost a čitelnost. Velmi však záleží i na obsahu. Důležité je zaznamenat následující charakteristiky rány:
U složitějších ran ale může být takovýto popis komplikovaný. Ani obšírný seznam nemusí stačit, navíc pohled různých ošetřovatelů na stejnou ránu se často výrazně liší.
K usnadnění vedení dokumentace byla vyvinuta řada skórovacích a popisných systémů. Ty se různým způsobem snaží o standardizaci popisu rány. Pro konkrétní typy ran se používají speciálně vyvinuté nástroje.
Nejjednodušší možností dokumentace rány jsou fotografie. Poskytují jasnou představu o tom, jak rána vypadá a v širším záběru i kde je umístěna. V současnosti již není k jejich pořizování potřeba žádné zvláštní vybavení – stačí mobilní telefon. I fotografování ran má ale své zásady. Měli bychom se snažit vždy o dodržení stejných, nebo alespoň podobných světelných podmínek a neutrálního pozadí. Pro sledování velikosti je důležité i použití referenčního předmětu nebo přímo měřítka na fotografii. Pořizování fotodokumentace s sebou nese i potřebu správného třídění a katalogizace získaného materiálu.
Moderním způsobem „popisu“ ran je systém 3D skenování. Vědecko-fantasticky vyhlížející metoda spočívá v zachycení rány speciální kamerou. Data zpracuje software schopný vytvořit ze získaných obrázků prostorový model a výsledky zarchivuje v internetové databázi. Systém vypočítává z plochy a hloubky rány množství chybějící tkáně. Přesně tím zaznamenává proces hojení a automaticky generuje podrobný protokol z jeho průběhu. Interaktivní online databáze umožňuje sdílení výsledků léčby mezi zdravotníky, například pracovníky domácí péče a chirurgem. Standardizované protokoly z hojení rány umožňují vzdálenou konzultaci. Jde tak o významný nástroj moderního a rychle se rozvíjejícího odvětví telemedicíny.
(raf)
Zdroje:
Datum publikace: 11.12.2016
Pozor na malé i velké Říká se, že psi, kteří štěkají, nekoušou. Není to však pravda. Ohnat se nebo zaútočit může každý pes. I na první pohled klidné ... Celý článek
Krvácení a únik tekutiny z rány jsou přirozeným důsledkem poškození tkáně i součástí uzdravování. Procesy, které startují ihned v okamžiku poranění,... Celý článek
V reakci na alarmující nárůst výskytu onemocnění vyhlásila v roce 1991 Mezinárodní diabetická federace (IDF) ve spolupráci se Světovou zdravotnickou... Celý článek