Jedeme na pohotovost aneb mládí v ohrožení!

Jedeme na pohotovost aneb mládí v ohrožení!

Statistiky hovoří neúprosně. Úrazy jsou považovány za největší problém dětí a dospívajících. Ve vyspělých zemích jsou příčinou 40 % úmrtí u osob do 14 let. Na vině jsou především sportovní zranění, dopravní nehody, ale také otravy a případy tonutí.

Pořád u doktora 

U dospělé populace České republiky zaujímají úrazy až třetí místo v příčinách úmrtí za kardiovaskulárními chorobami a nádorovým bujením. Nejvíce ohroženou skupinu tak bezpochyby tvoří děti a mladiství. V důsledku náhlého poranění u nás každý druhý den zemře jedno dítě nebo dospívající jedinec. Ve srovnání s vyspělými zeměmi, například Švédskem či Švýcarskem, se jedná o téměř dvojnásobný počet. Přestože úmrtnost na úrazy v posledních letech mírně klesá, celkový počet vyžadující lékařské ošetření se dosud nijak významně nesnížil.

  • Každoročně je pro úraz hospitalizováno více než 35 tisíc dětí a dospívajících.
  • Více než 550 tisíc školáků a teenagerů pak utrpí zranění vyžadující lékařské ošetření v ambulanci. 
  • Ani počet ošetřených úrazů v dospělé populaci však není zanedbatelný. V roce 2010 navštívilo lékařskou ambulanci s tímto problémem kolem 1,1 milionu dospělých nad 20 let věku.

Vedou dopravní nehody

Na následky silničních úrazů ročně umírá na celém světě asi 1,2 milionu lidí. Smutnou skutečností je, že 40 % obětí těchto nehod představují osoby do 25 let věku. I když tyto počty vzrůstají především v rozvojových zemích, ve státech Evropské unie dnes představují více než třetinu všech úmrtí u dětské populace. V současné době je pozorován především nárůst dopravních nehod způsobených mladými řidiči ve věku 25–34 let. Tyto osoby způsobují přibližně jednu třetinu všech dopravních nehod, přičemž se často stávají i jejich oběťmi. Příčinou bývá nejen nedostatek řidičských zkušeností, ale zejména agresivní, rychlý způsob jízdy.

Příčiny se odvíjejí od věku

  • Ve skupině dětí do 14 let věku patří mezi nejčastější úrazy pády, kontakt s horkým tělesem, pořezání, zasažení jiným předmětem a náhodné otravy. Případy tonutí sice představují pouhý zlomek z celkového počtu úrazů (0,4 %), svými možnými následky však patří mezi nejobávanější.
  • Dospívající ve věku 15–19 let trpí především při pádech, dopravních nehodách, poraněním jinou osobou, pokousáním zvířetem nebo sebepoškozením.
  • Spektrum u dospělých je velmi podobné jako u dospívajících, převažují však dopravní nehody a ubývají případy sportovního zranění.
  • Nejčastější příčinou smrtelných úrazů u seniorů jsou pády, s velkým odstupem následované úmyslným sebepoškozením a dopravními nehodami.

Kritické období

V minulosti největší počet zranění připadal na letní prázdniny. V současné době však existují dva jiné pomyslné vrcholy výskytu úrazů. Prvním rizikovým obdobím jsou leden, únor a březen. Důvodem může být mrazivé počasí spojené s hlavní sezónou zimních sportů, které představují významný podíl na každoročních statistikách nehod. Druhý vrchol ve výskytu úrazů představuje podzimní období následující bezprostředně po zahájení školní výuky. Jedná se především o poranění, která vznikají doma nebo v tělocvičnách, na hřištích a ve školách. Většina jich se přitom stane při hodinách tělesné výchovy. Na jejich vzniku se podílí pravděpodobně nižší fyzická zdatnost a rostoucí hmotnost dnešních dětí.

(holi)

Zdroje:
www.szu.cz
www.uzis.cz
www.wikiskripta.eu

Datum publikace: 28.12.2015


Čtěte dále