I poporodní rány je třeba dobře ošetřovat
Přestože je žena po porodu zcela zaměstnána přáními a potřebami svého miminka, neměla by zapomínat sama na sebe. Pro tělo rodičky je totiž porod... Celý článek
Nejen správný cestovatel a zálesák s sebou na své putování nosí alespoň základně vybavenou lékárničku. Pak ho totiž nepřekvapí ani úrazy (má náplasti, obvaz, šátek, dezinfekci, …), ani nachlazení či bolesti zubů (má léky proti bolesti a zánětu) či jiné karamboly, jako je třeba průjem či alergie. Chystáme-li se do hor, což se v zimě stává díky lyžování minimálně stejně často jako v létě, měli bychom si svou cestovní lékárničku doplnit o pomůcky, které pomohou zvládnout horská zdravotní specifika.
V zimě bývá zima. Tato „samozřejmost“ nabude na významu, především pokud se přihodí nějaký úraz. Čekání v mrazu na horskou službu, zvláště pokud je úraz provázen krvácením nebo ztrátou vědomí, zpříjemní alufólie, chránící před chladem. Sbalená se vejde do kapsy od bundy a dokáže i zachránit život.
I na horách však někdy svítí slunce, a to až tak, že nás může spálit podobně jako v létě u moře. Proto se do lékárničky hodí i opalovací krém či tyčinka a krém na popáleniny, například s panthenolem.
Zimní měsíce přinášejí kvůli nízkým teplotám častější infekce dýchacích cest v podobě rýmy a nachlazení. Proti nim je vhodné mít léky proti kašli a na vykašlávání a kapky nebo sprej do nosu, alespoň na dezinfekci sliznic.
Při lyžování nejsou žádnou výjimkou bolesti svalů a kloubů. Hodí se proto mít po ruce pružné obinadlo, zvláště pro případ podvrtnutí kolene či kotníku. Zvláště na delší a náročnější túry dál od civilizace se hodí přidat do lékárničky i dlahu. Na bolesti je dobré mít kromě léků v tabletách nebo prášku mast, krém nebo gel na namožené svalstvo a šlachy.
Jedete-li na hory s dětmi, nezapomeňte přibalit léky pro děti, zvláště proti bolestem a teplotě (abyste uprostřed noci na horské chatě marně nesháněli telefon na pohotovost a rolbu). Obecně se vyplatí přidat do lékárničky důležitá telefonní čísla a kartičku cestovního pojištění.
Ti, kteří pěstují vysokohorskou turistiku, skialpinismus či horolezectví a pohybují se na horách v extrémních podmínkách, by měli mít lékárničku doplněnou ještě o další pomůcky, např. léky proti horské nemoci, antibiotika, ale také pomůcky k šití ran apod.
(zak)
Zdroj:
http://www.tatry.cz/turistika/vht/prvni_pomoc/lekarnicka.php
Datum publikace: 26.1.2014
Přestože je žena po porodu zcela zaměstnána přáními a potřebami svého miminka, neměla by zapomínat sama na sebe. Pro tělo rodičky je totiž porod... Celý článek
Ačkoliv řada drobných poranění vypadá vcelku neškodně, raději i tyto bolístky ošetřete. Protože i taková odřenina, škrábanec či povrchové říznutí... Celý článek
Proleženiny jsou strašákem jak pacientů, tak i zdravotnického personálu. Proč? Pacienta bolí a na personál jejich přítomnost vrhá špatné světlo.... Celý článek