Na záděrky platí prevence!

Na záděrky platí prevence!

Suchá a odrostlá kůžička u nehtů na rukou je nejen nevzhledná, ale může i bolet. Můžeme jí však předcházet anebo ji rychle „vyléčit“.

Vznikají opravdu rychle

Pravdou je, že se záděra neudělá pouze kousáním nehtů či „rýpáním“ kůžičky. Problémy mají zejména lidé se suchou kůží. Dehydratovaná pokožka neumí zadržet vlhkost a loupe se. Záděra pak vznikne rychleji, než by člověk čekal. Stačí třeba jen zadrhnout o oblečení či ručník a kromě bolesti může ranka začít i krvácet. Péče o nehtové kůžičky, šetrné zastřihávání nehtů a používání krémů na ruce jsou proto velmi důležité.

Aktivně proti zatržení kůže

  • Pořiďte si kvalitní manikérní nůžky – takové, které nehty ostříhají. „Pižláním“ starými, tupými nůžkami si můžete přivodit poranění.
  • Před odstraněním záděry oblast omyjte teplou vodou a mýdlem. Následné změkčení kůže usnadní odstřihnutí.
  • Nůžky vydezinfikujte alkoholem, snížíte tak riziko infekce. Odrostlou kůžičku se snažte odstřihnout co nejdelší.
  • Pokud je záděra moc hluboká, nechce ranku trochu zhojit. Pokuste se o odstřihnutí teprve tehdy, až záděra trochu povyroste.
  • Na zatlačení nehtové kůžičky u lůžka používejte speciální manikérní dřívko, například z pomerančového dřeva. Je šetrnější než kovové, které je příliš tvrdé a můžete se s ním poranit.
  • Na ranku vzniklou po odstřihnutí použijte HemaGel. Je běžně k dostání v lékárně a pomůže vám s rychlejším zacelením rány. Díky němu se sníží i bolestivost. Po jeho nanesení je nejlepší ranku překrýt sterilní gázou a dát jí tak největší šanci na zahojení. Pokud druhý den bude místo stále bolestivé, můžete postup opakovat. HemaGel rovněž zajistí, že sejmutí gázy bude bezbolestné.

Pravidelná péče, vhodné nástroje a léčivé přípravky – to vše pomáhá neestetickým a někdy i bolestivým záděrám předcházet. Věnovat svým rukám denně trochu času se opravdu vyplatí.

(skl)

Zdroj:

http://www.livestrong.com/article/120735-cures-hangnails/

Datum publikace: 24.6.2014


Čtěte dále