Není rána jako rána
O ranách a jejich hojení již byly napsány stohy textů, které nás provázejí na všech frontách. Co to ale rány jsou a lze je nějak dělit?
Trocha teorie
Podle fyziologických učebnic je rána "ztráta či porušení kožního krytu vznikající v důsledku fyzikálního, mechanického nebo termického poškození či v důsledku patofyziologických poruch" nebo také "jakékoliv poškození anatomických nebo fyziologických funkcí tkáně".Samotná kůže se pak skládá ze tří následujících vrstev:
- epidermis, neboli česky pokožka, je zevní vrstva kůže, která neobsahuje cévy a je zásobována difuzí živin z cévního lůžka dermis;
- dermis (korium), česky škára, je střední vazivová vrstva kůže, která obsahuje bohatou cévní síť a nervová zakončení;
- subkutis (tella subcutanea), česky podkoží je nejhlubší vrstva kůže, která je složena z řídké vazivové tkáně a vůči dermis není ostře ohraničena; ukládá se zde tuk.
Třídění ran
Rány lze třídit podle několika kritérií – vzniku, průběhu a rozsahu.Podle vzniku lze rány rozdělit do dvou hlavních podskupin na:
Rány vzniklé v důsledku traumatického poškození zdravé tkáně, které se dále dělí na:
- mechanické a traumatické rány – řezné, střelné, bodné, sečné, operační;
- termické rány, které jsou způsobeny změnou teploty – popáleniny, omrzliny;
- chemické rány – poleptání;
- tzv. aktinické rány, způsobené např. radiací.
Druhou skupinou jsou pak rány vzniklé v důsledku změn v organismu nebo působením vnějších podnětů na již nějak změněnou tkáň.
Jsou to hlavně ulcerace, což jsou plošné defekty kůže, které mohou zasahovat jak epidermis, tak i dermis a subcutis – dekubity, bércové vředy, diabetické nohy.
Podle průběhu se rány dělí na akutní a chronické.
Akutní rány se obvykle hojí v krátkém čase a bez komplikací, chronické rány se naopak většinou, i přes dobrou léčbu, hojí špatně a velmi dlouho.Poslední dělení ran je založeno na rozsahu poškození kůže. Rány tak mohou mít celkem pět různých stupňů:
- 1. stupeň – zavřené rány – jsou poškození bez porušení struktury kůže.
- 2. stupeň – rány povrchové, kdy je poškozena pouze epidermis.
- 3. stupeň – rány v částečné tloušťce kůže, u nichž dochází k poškození epidermis a částečně i dermis.
- 4. stupeň se označuje jako rány v celé tloušťce kůže, kdy je poškození celé šíře (všech vrstev) až po subcutis.
- 5. stupeň jsou tzv. komplikované rány, které jsou definovány jako komplexní rozsáhlá poranění s možným poškozením cév, nervů, svalů, kostí a vnitřních orgánů.
(kam)
Zdroj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wound
http://woundsresearch.com
Datum publikace: 29.8.2009