Odřenina na kterékoli části těla není nic příjemného. Navíc hrozí průnik škodlivých bakterií do rány a komplikace. Chcete snížit riziko infekce a urychlit hojení? Držte se následujících doporučení.
Poranění pečlivě sledujte. Odřeniny sice většinou postihují pouze vrchní části kůže, ale mohou se objevit i hlubší tržné rány a krvácení. Krvácení obvykle bývá menší intenzity. Když se však nezastaví do 15 minut, přestože jste v místě poranění vyvinuli dostatečný tlak na poškozené cévy, spěchejte k lékaři. Také hlubší tržné rány by měl posoudit lékař a popřípadě rozhodnout o jejich chirurgickém ošetření (šití).
Dbejte na čistotu rány. Prach a další nečistoty nemají v ráně co dělat. K vyčištění použijte vodu a jemné mýdlo. Třísky, zrnka písku a jiné malé částečky odstraňte pomocí pinzety.
Udržujte místo poranění vlhké. Oděrky se ve vlhkém prostředí hojí rychleji a bez strupů. Vlhké hojení podporuje rychlejší obnovu kůže a brání vzniku jizev. Pomáhá předcházet opětovnému krvácení i infekcím. Někdy prospěje také použití antibiotické masti. Tu však získáte jen na lékařský předpis.
Omezte pohyb. Odřeniny se často vyskytují na těch částech těla, které jsou namáhány při pohybu, tedy například na loktech a kolenou. Během hojení je však nutné pohybovou aktivitu omezit, aby se poškozené tkáně a cévy mohly snadněji scelit. Dejte jim k tomu klid a příležitost.
Jezte zdravěji. Správná výživa je pro regeneraci tkání nezbytná. Strava s vysokým obsahem vitaminu C, zinku a dalších prospěšných látek umožňuje rychlejší hojení ran. Dopřejte tělu k regeneraci dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a nezapomeňte ani na tekutiny!
Strupy nestrhávejte. Když se oděrky začnou hojit, zpravidla se tvoří strupy. Ty svědí a svádějí k odškrábnutí. Jenže tím můžete vyvolat nové krvácení a hojení rány prodloužit. Proces tvorby strupu se vrátí na začátek a hrozí i zanesení infekce do rány. Proto raději odolejte pokušení strup odloupnout. Nechte ho, aby později suchý odpadl sám.
Zabraňte vysychání rány. Kůže v místě odřeniny může rychle vysychat a přerušit proces hojení. Abyste tomu zabránili, použijte buď běžnou vazelínu, nebo uklidňující gel s výtažkem z aloe vera. Vhodné jsou také gely určené pro vlhké hojení, s jejichž výběrem vám rádi pomohou v lékárně.
Vědci zjistili, že každoročně dojde v USA téměř ke čtvrt milionu úrazů v koupelně. Téměř 14 % Američanů musí v důsledku takové nehody podstoupit... Celý článek
První pomocí je voda
Popáleninu je nutné oplachovat studenou vodou po dobu alespoň 15–30 minut nebo až do úplného zastavení bolesti. Chladná tekutina... Celý článek
Řitní trhlina neboli anální fisura je bolestivé onemocnění. Nejčastěji vzniká natržením sliznice konečníku při průchodu velkého objemu tuhé stolice.... Celý článek