I rostliny mohou způsobit nepříjemná poranění

I rostliny mohou způsobit nepříjemná poranění

Odvary a výluhy z léčivých rostlin na nějaký ten zdravotní neduh zkusil asi každý z nás. Některé z těchto léčivek nám ale mohou nejenom pomoci. Třeba taková obyčejná kopřiva: pro svou schopnost čistit organismus je ve velké oblibě. Ale zkuste se jí dotknout holou rukou…

Proč kopřiva na kůži pálí

Předpokládané účinky této snad nejrozšířenější rostliny jsou známy od nepaměti. Kopřiva pomůže čistit pleť, odstraňuje bolesti hlavy a má mnoho dalších pozitivních účinků. Pokud si ji ovšem nekoupíme v lékárně, vyvstává otázka, jak ji natrhat. A to bývá kámen úrazu. Povrch jejích listů je pokryt slabými trny obsahujícími kyselinu. Po kontaktu s kůží se hrot trnu zlomí a zůstane v kůži, do níž se rozlije kyselina. Ta působí palčivou bolest. Proto když vidíme kopřivy, automaticky se jim snažíme vyhnout. Popálení kopřivou i na velké ploše kůže nepředstavuje většinou žádné nebezpečí. Způsobí pouze zarudnutí a pupínky.

Ostré trny keřů malin a ostružin

Na rozdíl od kopřivy jsou trny maliníku a keřů ostružin velké a tvrdé. Neobsahují sice žádnou kyselinu ani jiné jedovaté látky, ale poranit nás mohou zrovna tak. Stačí se natahovat pro krásně zralé plody, ztratit rovnováhu a pád do keříku může být velice nepříjemný. Vzniklé ranky a poškrábání na kůži mohou krvácet, dlouho se hojit a způsobit jizvičky.

Kaktusy nechte raději z dosahu dětí

I když jsou květy pichlavých kaktusů nádherné, raději je ponechejte v bezpečné vzdálenosti od míst, kde hrozí střetnutí s kůží. Zejména tehdy, máte-li malé děti. Poranění od kaktusu a jeho ostny v kůži mohou vyžadovat i lékařskou pomoc, pokud se vám nepodaří dostat je ven pinzetou. Nezapomínejte zkrátka na to, že i rostliny mohou být zrádné.

Zdroj:

http://www.ehow.com/how_2278523_treat-sting-from-stinging-nettle.html

(skl)

 

Datum publikace: 30.6.2013


Čtěte dále