Jeden nesprávný tah žiletkou a místo krásně oholených nohou či tváře se objeví nevzhledná krvácející rána, která zanechá jizvu. Vzniku těchto „znamení“ občas zabránit nelze, ale správnou péčí o ránu můžeme jejich rozsah hodně zredukovat.
Nepodceňujte přípravu!
Nejlepší řešení, jak předejít vzniku jizev po holení, je zabránit pořezání se. Toho lze docílit následovně:
Používejte ostré žiletky. Správně by se měly vyměnit po 3–4 holeních za nové. Čím je žiletka tupější, tím více dráždí pokožku a může zapříčinit vznik ošklivých jizev.
Vyzkoušejte elektrický holicí strojek. Je bezpečnější, hrozí zde menší riziko pořezání.
Pokožku na holení připravte. Nejprve požadovanou oblast namáčejte několik minut v teplé vodě pro změkčení chlupů i kůže. Poté naneste dostatečné množství holicí pěny nebo gelu a nechte ho vsáknout několik minut předtím, než začnete s holením.
Nespěchejte. Nejvíce říznutí vzniká při příliš rychlém pohybu žiletky, tah by proto měl být rovnoměrný a vedený pevnou rukou.
Pozor na rizikové partie. Některé oblasti jsou vzhledem k anatomickému uspořádání náchylnější k pořezání, zvláště opatrní buďte při holení v oblasti kotníků a intimních partií.
První pomoc při pořezání
Rány vzniklé holením nebývají naštěstí příliš hluboké. I tak se ale můžou objevit komplikace v podobě hnisavé infekce. Jak tedy správně ošetřit ránu?
Zastavte krvácení – přitlačte na ránu čistý hadřík nebo kus gázy po dobu 15 minut, přičemž odolejte pokušení krvácení kontrolovat, tím totiž jen dobu krvácení prodloužíte.
Vydezinfikujte ránu – pomocí peroxidu vodíku či jiných antiseptických přípravků.
Místo zabalte – tím zabráníte vzniku infekce.
Pokud krvácení nepřestává nebo se v ráně objeví hnis, měli byste ihned navštívit lékaře!
Správná péče pomáhá
Bohužel se někdy jizva objeví i navzdory usilovné péči o ránu. Její velikost a vzhled však záleží na tom, jak se o postižené místo staráte. Čím můžete zabránit vzniku velké nevzhledné jizvy?
Pravidelně vtírejte do rány vyživující krémy, tím udržíte místo vlhké a zároveň zlepšíte průtok krve postiženou oblastí.
Při pobytu na slunci na ránu aplikujte sluneční emulzi s co nejvyšším ochranným faktorem, slunce totiž může poškodit regenerující se buňky.
Vyplatí se též používat krémy s alfa-hydroxykyselinami, díky nimž bude jizva bledší a méně viditelná.
Jezte pestrou stravu, bohatou především na zinek a vitamin C – tyto nezbytné látky pomáhají tvořit kolagen v hojící se ráně.
V případě vzniku nevzhledných jizev se můžete poradit s dermatologem o vhodnosti takzvaného chemického peelingu, který viditelné jizvy pomáhá odstraňovat.
Přestože je žena po porodu zcela zaměstnána přáními a potřebami svého miminka, neměla by zapomínat sama na sebe. Pro tělo rodičky je totiž porod... Celý článek
Ačkoliv řada drobných poranění vypadá vcelku neškodně, raději i tyto bolístky ošetřete. Protože i taková odřenina, škrábanec či povrchové říznutí... Celý článek
Proleženiny jsou strašákem jak pacientů, tak i zdravotnického personálu. Proč? Pacienta bolí a na personál jejich přítomnost vrhá špatné světlo.... Celý článek