Transplantace kůže aneb Sám sobě dárcem
Kůže představuje ochranný kryt našeho těla, a to nejen fyzický, ale i psychický. Tvoří jakousi pomyslnou bariéru mezi vnějším světem a organismem.... Celý článek
Oteklé oči, ucpaný nos, vyrážka nebo dráždivý kašel. To vše jsou běžné komplikace setkání s alergenem, na který nejste z domova zvyklí. Mějte proto po ruce krabičku antihistaminik, která tyto příznaky účinně ztlumí. Řidiči by měli dát pozor, jaký lék užijí, protože starší generace antihistaminik způsobuje ospalost. Ti, kteří mají zkušenost s prudší alergickou reakcí, by s sebou měli nosit také adrenalinové pero.
Prezervativ je stále nejspolehlivějším typem bariérové antikoncepce. Chrání nejen před nechtěným početím, ale také pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou kapavka, chlamydie nebo HIV infekce.
Přepadnou-li vás bolesti zubů, hlavy nebo třeba menstruační obtíže, pomohou léky. Pro rychlou úlevu může posloužit aspirin, paralen nebo ibuprofen. Dávejte přednost preparátům baleným ve speciálních obalech, které je chrání před vlhkostí.
Pokud cestujete do oblastí s pochybnou kvalitou vodních zdrojů, vezměte si tablety nebo kapky pro čištění vody.
Aby se pro vás přesun autem, letadlem či lodí nezměnil v horor s pytlíkem na zvracení, lze užít léky obsahující látky proti kinetóze. Většinou se jedná o antihistaminika, takže můžete využít ta, která s sebou máte proti alergii. Ovšem pozor, ne každé antihistaminikum funguje proti zvracení.
Na zahnání tohoto problému se hodí antacida, léky neutralizující žaludeční kyselinu. Pokud na tyto potíže trpíte, vyhýbejte se raději příliš kořeněným jídlům a chilli festivalům.
Stihne-li vás na cestách vodnatá stolice, je důležité dbát zejména na to, aby nedošlo k dehydrataci. Připravte si proto do lékárničky zásobu prášků pro výrobu rehydratačního roztoku, který tělu dodá chybějící vodu, soli i glukózu. Pro rychlejší uzdravení můžete použít střevní dezinfekční prostředky jako chloroxin (obsažen v Endiaronu) nebo nifuroxazid (obsažen v Ercefurylu).
Popálení od slunce se vyhnete střídavým pobytem na pláži a ve stínu, používáním opalovacího krému nebo vůbec nejlépe nošením plážového oblečení. Když už je na prevenci pozdě, sáhněte po chladivém gelu nebo pěně obsahující pantenol či výtažky z aloe vera.
Nezvyklé jídlo a cestovní stres mohou způsobit potíže s vyprazdňováním. Na zácpu zabírají laxativa. Ta mohou mít podobu tablet, sirupu nebo čípků. Předcházet tvrdé stolici lze stravou bohatou na vlákninu a dostatkem tekutin. Jen pozor na původ tekutin, aby se ze zácpy nestal průjem.
Platí zde stejná zásada jako u průjmu, tedy doplňovat ztracené tekutiny. Nezapomeňte, že kromě vody musíte tělu dodávat také soli a cukr. Ideální jsou pro tento účel již zmiňované rehydratační roztoky.
Ať už potřebujete vytáhnout třísku, nebo klíště, pinzeta je neocenitelným pomocníkem. Zejména u některých tropických nemocí je velmi důležité sledovat kolísání horečky, což se neobejde bez teploměru. A nůžky? Využijete je pro nastříhání obvazu v případě úrazu.
(marz)
Zdroj:
http://www.netdoctor.co.uk/healthy-living/home-and-travel/a5697/first-aid-kit-for-travelling-abroad/
Datum publikace: 30.6.2016
Kůže představuje ochranný kryt našeho těla, a to nejen fyzický, ale i psychický. Tvoří jakousi pomyslnou bariéru mezi vnějším světem a organismem.... Celý článek
Rychlost, adrenalin a radost z pohybu. To vše spoustu lidí na inline bruslení přitahuje. Tento sport s sebou ale nese i jistá rizika. Počet zranění p... Celý článek
Nejenom láska, ale také zdraví prochází žaludkem. Pro správnou funkci lidského organismu je totiž zapotřebí široké spektrum živin, vitamínů a... Celý článek