Sportem ku zdraví, ale… aneb Správná péče o akutní rány
Přibližně třetina všech dětských zranění vzniká během sportu. Nejčastěji dochází k poranění dolní části těla, jedná se až o 42 % všech... Celý článek
Může se zdát, že odřeniny a rány vzniklé během zimních radovánek na čerstvě napadaném sněhu budou čistější a lépe se zhojí než rány utržené v létě. Opak však často bývá pravdou. Z jakých důvodů?
Máte v zimě často suché rty? Mrazivý vítr a všudypřítomný chlad vysušují kůži celého těla. Pro hojení ran je tato situace značně nešťastná. Rány se totiž nejlépe hojí ve vlhkém prostředí. Vysoušení okolí rány navíc může vyvolávat svědění. Škrábáním se nejenom dále poškozuje kožní kryt, ale hlavně se snadno zanese do okolí rány infekce.
Zima je sezónou nachlazení a chřipek. Kdekdo pokašlává, bacily se na nás hrnou ze všech stran a zaměstnávají náš imunitní systém, který je už tak oslaben mrazivým počasím. Kvůli tomu pak snadněji jeho pozornosti uniknou bakterie v ráně. Hojení ran bude zpomalené a mohou nastat i velice nepříjemné a nebezpečné komplikace spojené s infekcí. Pro tělo je také obtížnější zbavit se nečistot v ráně.
Pro hojení je nezbytný dostatečný přísun kyslíku, živin a odvádění metabolitů vznikajících při hojení z rány. Všechny tyto funkce jsou zajištěny krví. V zimě lidé tíhnou k lenošení a procházky v mrazivém počasí pro ně nejsou příliš lákavé, navíc na náledí je chůze často nebezpečná. Nedostatečná aktivita má však za následek zpomalení krevního průtoku, a rány, zejména na končetinách, tak mohou být hůře prokrvené. Důsledkem toho dochází ke zpomalení a komplikacím při jejich hojení.
Jistě z vlastní zkušenosti víte, že v zimě často nejvíce studí prsty, nos nebo uši. Mráz totiž negativně ovlivňuje prokrvení okrajových částí těla. Krev je kromě kyslíku a živin také nositelem tepla. V chladném počasí je hlavním úkolem udržet v teple životně důležité orgány, a proto se „horká potrubí“ do okrajových částí uzavírají. Jedná se tedy o další faktor, který hojení ran znesnadňuje.
Jak tedy usnadníte hojení ran i odřenin, které jste si pořídili při zimních radovánkách?
Jak podpořit hojení rány v zimě? Důkladně ji vyčistěte, aplikujte přípravek pro vlhké hojení a ránu překryjte mastným tylem nebo prodyšnou fólií. Před pobytem venku se pořádně oblékněte a nezapomínejte na pravidelný pohyb a dodržování hygienických zásad.
(dos)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16752710
Datum publikace: 20.2.2019
Přibližně třetina všech dětských zranění vzniká během sportu. Nejčastěji dochází k poranění dolní části těla, jedná se až o 42 % všech... Celý článek
Vlhké prostředí vytváří při hojení kožních poranění lepší podmínky pro tvorbu nové tkáně, chrání ránu před infekcí a výrazně urychluje celý proces... Celý článek
Nejdříve musíte zamezit působení tepla, a pokud se stane, že jsou na postiženém místě přiškvařené oděvy, doporučuje se je nestrhávat, ale odmočit ve... Celý článek