Tajemné náhrady lidské kůže

Tajemné náhrady lidské kůže

Rozvoj medicíny a nových technologií s sebou přináší stále lepší možnosti náhrady kůže. V případě potřeby náhradního krytí mají dnes lékaři i pacienti rozhodně z čeho vybírat.

V posledních desetiletích pokročil vývoj umělých materiálů a kožních štěpů pěstovaných v laboratořích natolik, že je dnes k dispozici řada náhrad lidské kůže. V nejširším smyslu je náhradou kůže cokoliv, co může zastoupit některou z kožních funkcí. Minimalizovat ztráty tělesných tekutin dokáže i umělá náhrada lidské kůže, např. nepropustný obvaz z polyetylenu. Od biologických náhrad se navíc očekává, že budou nějakým způsobem začleněny do hojení rány a budou ho podporovat.

Tři typy biologických náhrad

Rozlišujeme tři hlavní typy biologických náhrad kůže:

  • autotransplantáty – jedná se o kožní náhradu od téhož jedince (dárce i příjemce je totožný), používá se metoda CEA (cultured epidermal autograft), kdy specialisté „vypěstují“ v laboratoři pacientovi kožní náhradu z jeho vlastních buněk,
  • alotransplantáty – kožní náhrada pochází z lidského dárce (obvykle ze zemřelého člověka),
  • xenotransplantáty – kožní náhrada pochází z živočišného dárce (obvykle z prasete). Kůže z prasete musí být speciálně upravena.

Alotransplantáty a xenotransplantáty se používají jako dočasné, provizorní, krytí. Dříve či později je totiž imunitní systém příjemce odmítne jako cizí. Autotransplantáty patří k definitivním kožním krytům, ale jejich transplantace bohužel nebývá vždy úspěšná. Nejčastější komplikací bývá infekce a následná ztráta štěpu (transplantátu).

Pokroky vědy: Bezbuněčná prasečí kůže

Jeden z nejvýznamnějších produktů současnosti je bezbuněčná prasečí kůže, kterou po odstranění buněk tvoří síť kolagenních a elastických vláken. Využívá se jako dočasné sterilní krytí u celé řady akutních i chronických ran. Díky své jedinečné biologické struktuře urychluje proces hojení. Své uplatnění nachází především při léčbě:

  • popálenin,
  • velkých operačních ran,
  • rozsáhlých odřenin,
  • bércových vředů,
  • diabetické nohy,
  • proleženin.

Tento produkt urychluje proces hojení a zkracuje dobu léčby i délku hospitalizace. Snižuje bolestivost rány i riziko infekcí a tím i náklady na zdravotní péči.

(hah)

Zdroje:

http://emedicine.medscape.com/article/1295109-overview#a5

http://www.woundcarecenters.org/article/wound-therapies/skin-substitutes

http://www.xederma.com/en/basic-characteristics/

http://www.xederma.com/en/indications/

http://www.xederma.com/en/key-benefits/

Datum publikace: 20.2.2017


Čtěte dále