Riziko vzniku rakoviny kůže: ani v zimě nejsme chráněni!
Ultrafialové záření má v sobě tři složky, přičemž dvě z nich dosáhnou zemského povrchu. Jedná se o záření UVA a UVB. Paprsky UVA se dostanou hlouběji... Celý článek
Transplantace kůže neboli odběr kožního štěpu je chirurgickým zákrokem. Odejme se při něm potřebná pokožka z jedné části těla, tzv. dárcovské, a přesune se tam, kde je kožní kryt poškozen nebo chybí kvůli poranění či nemoci. Důvody pro tento druh operace bývají následující:
Transplantace kůže vyžaduje hospitalizaci. Většinou probíhá v celkové anestezii, takže pacient během ní spí a nevnímá žádnou bolest.
To, jaký typ kožního štěpu postižený potřebuje, určí lékař s ohledem na konkrétní zdravotní problém. Štěpy lze rozdělit podle jejich síly na dva základní druhy: dermoepidermální a štěp v plné tloušťce.
Transplantace kůže se plánuje většinou pár týdnů dopředu. Před operací byste měli vysadit některé léky, zejména ty ovlivňující srážení krve (aspirin, warfarin). V den zákroku, od půlnoci, byste neměli jíst, pít ani kouřit. Na vše potřebné pacienta upozorní včas ošetřující lékař. A jak probíhá samotná transplantace?
Pokud vám transplantovali dermoepidermální štěp, počítejte s tím, že si pár dní v nemocnici poležíte. Lékař se potřebuje ujistit, že se vše správně zahojilo. Štěp by měl ideálně začít tvořit nové krevní cévy pro spojení s kůží do 36 hodin. Pokud se cévy nezačnou tvořit, může to být znakem, že vaše tělo „záplatu“ odmítlo. Pak budete potřebovat novou operaci a nový štěp. Transplantace štěpu v plné tloušťce vyžaduje pobyt v nemocnici dlouhý zhruba 1 až 2 týdny.
Při propouštění z nemocnice vám lékař předepíše léky proti bolesti a poučí vás, jak se máte správně starat o štěp i odběrové místo, aby se zabránilo infekci. Následující 3 až 4 týdny je nutné odpočívat a nenamáhat se, neboť i minimální fyzická zátěž může obě operované plochy poškodit. Odběrové místo se zahojí do 2 až 3 týdnů a lékař vás poučí, kdy přesně je vhodné začít s běžnými denními aktivitami. Velmi důležitá je i rehabilitace, konkrétně fyzioterapie (celková rehabilitace pohybového systému) a ergoterapie (léčba prováděním pracovních činností).
(bri)
Zdroj:
http://www.healthline.com/health/skin-graft#Overview1
Datum publikace: 14.4.2015
Ultrafialové záření má v sobě tři složky, přičemž dvě z nich dosáhnou zemského povrchu. Jedná se o záření UVA a UVB. Paprsky UVA se dostanou hlouběji... Celý článek
Lyžování, brusle, běžky, … To jsou první slova, která se vybaví většině českých sportovců, když myslí na zimní dovolenou. Pro ty odvážnější jsou tu... Celý článek
Většina lidí má zimní období spojeno s lyžováním, sáňkováním a dalším dováděním ve sněhu. Zima však s sebou přináší i rizika, například v podobě... Celý článek